آموزش

تجهیزات شبکه

تجهیزات شبکه

تجهیزات شبکه

امروزه به دلیل کاربرد گسترده اینترنت و شبکه، خیلی از افراد از سیستم شبکه استفاده می کنند. اکنون سوال پیش می آید که تجهیزات شبکه چیست و چه چیز هایی را شامل می شود؟

اولین قدم در راه اندازی Network پس از خرید رایانه جدید، اتصال به اینترنت است. برای این کار از طریق مودم یا روتر به اینترنت متصل می شوید و داده ارسال یا دریافت می کنید. تجهیزات Network، مجموعه ای از تجهیزات مورد استفاده برای راه اندازی یک شبکه رایانه ای است. این تجهیزات شامل دستگاه ها و سخت افزارهایی می شود که برای ارتباط بین سخت افزار در شبکه رایانه مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایا استفاده از شبکه:

1- موجب کاهش استفاده از بعضی منابع مانند حافظه به دلیل استفاده مشترک از اطلاعات و بعضی از سخت افزارها و نرم افزارها

2- صرفه جویی در هزینه مالی و زمانی

3- حذف محدودیت های جغرافیایی

4- تبادل سریع و دقیق اطلاعات

5- امکان اشتراک گذاری منابع و داده ها

و…

در حالت کلی تجهیزات Network به دو دسته تجهیزات فعال یا اکتیو (active network) و تجهیزات غیرفعال یا پسیو (passive network) تقسیم می شوند.

تجهیزات شبکه اکتیو

تجهیزات اکتیو برای انتقال اطلاعات و داده ها در بستر Network نیازمند جریان برق است. در نتیجه این دسته تجهیزات به برق وصل شده و در تولید و هدایت و تقویت سیگنال ها نقش دارند.

انواع دستگاه های اکتیو: هاب، سوییچ، روتر، بریج یا پل، درگاه، تکرار کننده، نقطه دسترسی،

تجهیزات شبکه پسیو

بر عکس تجهیزات اکتیو، این نوع تجهیزات نیازمند جریان الکتریکی هستند. در واقع روی تجهیزات پسیو هیچ عملی انجام نمی پذیرد و برای زیرساخت جهت انتقال داده ها استفاده کاربرد دارد. کابل های مسی یا کابل های فیبر نوری هر دو جز تجهیزات پسیو محسوب می شود همچنین انواع آچارها، تستر اتصال، رک و ابزار های وابسته به آن تجهیزات پسیو هستند.

بیشتر بخوانید: تجهیزات پسیو فیبر نوری چیست؟

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *